W teraźniejszych czasach więcej i więcej młodych osób, które zdecydowali się być ze sobą przez całe życie, decyduje się na wzięcie ślubu kościelnego. Nie oznacza to, iż zdecydowana większość narzeczonych decyduje się na życie na „kocią łapę”, ale niemała ich cząstka decyduje się, by zawrzeć jedynie ślub cywilny. Nie wgłębiając się w powody takich czynów, jedno należy przyznać: ślub to ślub. Nie jest istotne, czy jest on urzędzie. Należy się i tak odpowiednio do niego przyszykować, ponieważ będzie to jeden z najistotniejszych dni w życiu przyszłych nowożeńców. Podstawową kwestią jest to, jak na taką uroczystość trzeba się wyszykować.

Suknie na ślub cywilny bardzo często są dużo skromniejsze aniżeli te które są przeznaczone na ślub w kościele. Należy postawić na prostotę i zrezygnować z niepotrzebnych prześwitów, błyszczących koralików. Dotyczy to tak samo przyszłej żony jak również proszonych gości. W tym specjalnym dniu powinno się zdecydować się na bardzo jasne kolory. Z całą pewnością kobieta, która w dniu swojego ślubu będzie grała pierwsze skrzypce, ma odrobinę większą swobodność w wyborze kreacji.

Zdarzają się nawet kobiety, które nie mogą wyobrazić sobie, żeby w dniu swojego ślubu nie pokazać się w niemal bajkowej sukni i właśnie na tego typu model się odważają. Musimy pamiętać, że jeśli jesteśmy zaproszeni na jakiś ślub, absolutnie nie wypada nam pojawić się na nim zarówno w sukience śnieżnobiałej jak również ciemnej. Suknia biała zarezerwowana jest w dniu ślubu dla panny młodej, jednak czerń skojarzona jest niewątpliwie z żałobą po kimś bliskim i mogłaby być odczytana jako bardzo zła wróżba na przyszłe dni dla nowożeńców. Należy również przy okazji pomyśleć o rzeczy, która często nurtuje nas, gdy jesteśmy proszeni na ślub – o prezencie dla młodej pary. Na tę sprawę należy zerknąć na 2 sposoby.

Jeśli ceremonia ograniczyć się ma do wizyty w Urzędzie Stanu Cywilnego a także ewentualnie jakiegoś niewielkiego posiłku po ceremonii, upominek na ślub cywilny może oczywiście być nieco skromniejszy. Jeżeli jednakże po złożeniu przysięgi planowane jest również przyjęcie, dobrze byłoby nowożeńcom podarować bogatszy upominek. Jeśli odważamy się na danie nowożeńcom w prezencie pieniędzy, bardzo dobrym wskaźnikiem tego, jak dużo powinno się pieniędzy włożyć do koperty, jest wzięcie pod uwagę tego, ile trzeba zapłacić za miejsce od osoby w tym lokalu a ponadto dołożenie odrobinę więcej. Rozchodzi się o to, żeby młodej parze, po pokryciu kosztów przyjęcia, zostało jeszcze coś jeszcze z prezentu na dalszą wspólną drogę. Ofiarowanie w prezencie ślubnym pieniędzy jest w teraźniejszych czasach najbardziej powszechną opcja.

Jeżeli zamierzamy zamiast tego ofiarować coś lepszego, raczej nie zabierajmy podarunku z sobą do Urzędu Stanu Cywilnego, szczególnie jeżeli jest on wielkich wymiarów. Możemy taki prezent posłać wcześniej młodej parze pocztą albo dostarczyć samemu przed ślubem. Możemy też wziąć go ze sobą dopiero na wesele czy uroczysty posiłek i tam wręczyć go młodej parze.

Więcej: ile kosztuje ślub cywilny