Obawa przed dentystą zazwyczaj jest tak zwanym strachem dziedzicznym. Dzieci przejmują po mamie i tacie różne lęki a dodatkowo obawy, nic zaskakującego, że dokładnie tak samo jest z wizytą u dentysty.

Lekarz dla maluszków
Teraźniejsza stomatologia dla dzieci dokłada starań ażeby jak najbardziej zoptymalizować lęk przed stomatologiem w gronie najmłodszych. Stomatolodzy mają już całkiem inne podejście do małych pacjentów, nie próbują na siłę leczyć im uzębienia. Wolą wytłumaczyć na czym właściwie ma polegać dany zabieg. Oprócz tego używają nowoczesnych farmaceutyków a dodatkowo znieczuleń, które najczęściej  niemalże całkowicie niwelują ból.

Wygląd gabinetu
Na pewno warto wspomnieć, że częstokroć otwiera się osobne gabinety dentystyczne tylko i wyłącznie dla maluszków. Dziecięca stomatologia kładzie ogromny nacisk na uświadomienie małemu pacjentowi, że wizyta u stomatologa nie musi w ogóle kończyć się panicznym strachem i przeraźliwym płaczem. Gabinety stomatologiczne dla pociech nie są w szarych kolorach i nieprzyjemne, które zazwyczaj kojarzą się ze sterylnym szpitalem. Częstokroć są pomalowane na kolorowo, a ściany ozdabiane są postaciami z najsłynniejszych kreskówek. Tuż przy fotelu stomatologicznym nierzadko montowane są są monitory, na których puszczane są kreskówki, które pacjent może oglądać podczas wykonywanego zabiegu. Wszystko to po to, by maleńkie dziecko mogło być zrelaksowane a także nie rozmyślało o tym, co dentysta robi z jego uzębieniem. Właśnie takie chwyty są bardzo efektywne, bowiem z roku na rok coraz więcej dzieci ochoczo chodzi na wizyty do stomatologa nie obawiając się okropnego bólu a także łez.

Źródło: Ortodoncja dla dzieci Chorzów